HIRSIZ İHBAR ve ALARM SİSTEMLERİ

Hırsız alarm sistemi nedir?

Ev ve iş güvenliği için en temel sistemlerden biri olan hırsız alarm sistemleri, kablolu ya da kablosuz olmak temel iki tipe sahiptir. Uygulama alanının ihtiyaçlarına göre her iki çözümün de farklı avantajları vardır.

Kablolu hırsız alarmları –  Kablolu bir alarmın bir elektrikçi tarafından uygulanması gerekir, ancak bir kez kablosuz alarmdan daha az bakım gerektirir. Güvenilir ve sağlam, kablosuz bir servisten daha az bakım gerektirirler.

  • Eksileri: Profesyonel olarak takılması gerekir çünkü kablolar gizli olmalıdır. Bu da işçilik maliyetlerini arttırır. Kablolu alarmlar, bir kontrol paneline bağlı elektronik sensörler üzerinde çalışırlar.

Kablosuz hırsız alarm sistemleri –  Kullanım ve kurulum kolaylığı ile dikkat çeken kablosuz hırsız alarmı modelleri, kablo altyapısının uygun olmadığı ya da yeni kablolama yapılamayan müze, tarihi bina vb. alanların korunması için ideal seçimlerdir. Kablosuz hırsız alarmı sistemleri, radyo sinyalleri aracılığıyla bir kontrol paneli ile iletişim kuran, pille çalışan sensörleri kullanır. Makul DIY becerilerine sahip biri tarafından hızlı bir şekilde kurulabilir.

  • Eksileri: Sensör pillerinin belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Sesli hırsız alarm sistemleri –  Bu alarm sistemleri herhangi bir kontrol paneline ya da alarm izleme şirketine bağlı değildir. Alarm devreye girdiğinde çok yüksek sesli sirenler devreye girer ve bu yolla yakındaki kişileri uyarmaya ve caydırıcılık sağlayarak hırsızları uzaklaştırmaya çalışır.

  • Eksileri: Evinizden uzaktaysanız bu alarmlarla bildirim alamazsınız. Ayrıca Polisi ya da yetkili kişileri de uyarmaz.

Otomatik arama hırsız alarm sistemleri –  Alarm çaldığında numaranızı veya aday arkadaşınızı otomatik olarak aramayı sağlayan hırsız alarm sistemleri de vardır. Alarm sabit telefon ya da GSM ağınıza bağlanabilir. Herhangi bir alarm oluşması durumunda, sistem belirlenen numarayı arayarak uyarı verir.

  • Eksileri: Bir telefon hattı veya güçlü bir cep telefonu sinyalini gerektirir.

İzlenen hırsız alarm sistemleri –  Bu alarm türünde, alarm tetiklendiğinde izleme merkezi uyarılır. Pronet gibi alarm şirketleri bu yöntem ile çalışır. Alarm izleme merkezine gelen alarm çağrıları, polise ya da belirlediğiniz önemli kişilere yönlendirilir.

  • Eksileri: Yıllık veya aylık bir ücret üzerinden abonelik planı gerektirir.

Akıllı hırsız alarm sistemleri –  Akıllı ev güvenlik sistemleri, alarmınız tetiklendiğinde sizi bir akıllı telefon aracılığı ile uyarabilir. Birkaç dakika içinde kurulabilen ve evinizdeki olağandışı faaliyetleri algılayarak anında sizi uyaran akıllı ev güvenlik sistemleri, güvenlik sisteminizin diğer bileşenleri ile entegre edilebilir.

Hırsız alarm sistemi fiyatları, kullanılan ekipmanın sayısına, sistemin abonelik gerektirip gerektirmediğine ve teknolojiye göre değişiklik gösterir. Bir çok güvenlik şirketi hırsız alarmlarını bir güvenlik sistemi paketi içinde müşterilerine sunar. Paket içerisinde yer alan cihazlar genellikle bir kontrol paneli ile birbine bağlanmış, entegre cihazlardan oluşur.